Psihijatrija nije namijenjena samo pacijentima s mentalnim oboljenjima ili bolestima ovisnosti, jer svako od nas u nekom teškom životnom trenutku ili kriznoj situaciji može imati psihičke tegobe.
Psiholozi, također, kao oblik pomoći pacijentu primjenjuju psihoterapiju, ali treba znati da samo psihijatri imaju ovlaštenja prepisivanja lijekova.
Depresija i anksiozni poremećaji
Svi ponekad osjećamo neraspoloženost, napetost ili strah. Gubitak voljene osobe i/ili posla, prolazak kroz razvod i druge teške životne situacije čine da se osjećamo tužni, usamljeni, uplašeni, nervozni ili anksiozni. Ovi osjećaji predstavljaju normalan odgovor na životne stresove. Neke osobe takva osjećanja doživljavaju svakodnevno ili gotovo svaki dan, bez jasnog razloga. Takva osjećanja ometaju ih u svakodnevnom normalnom funkcioniranju. Za te osobe možemo pretpostaviti da pate od depresije, anksioznog poremećaja ili oba poremećaja istovremeno. Kod polovine osoba kod kojih se utvrdi depresija, u isto vrijeme dijagnosticira se i jedan od anksioznih poremećaja. Dobra vijest je da se ova oba mentalna poremećaja mogu uspješno liječiti.
Depresija i anksiozni poremećaji najčešći su mentalni poremećaji. Jedna od pet osoba koje sretnemo tijekom dana, u jednom je razdoblju rodu svog života patila od depresije. 20% odraslog stanovništva na svijetu tijekom jedne godine pokaže simptome nekog od anksioznih poremećaja.
Dijagnostičke metode
Dijagnoza mentalnih poremećaja znatno se razlikuje od dijagnostičkih procesa fizičkih oboljenja, budući da nema egzaktnih testova koji će omogućiti apsolutnu dijagnozu (kao npr. laboratorijski test). Umjesto toga, psihijatar kroz razgovor s pacijentom kompletira povijest simptoma i psihološku evaluaciju te ustanovljuje nazočnost ili odsutnost pojedinih simptoma, dijagnosticira mentalni poremećaj i daje preporuku za liječenje.
Liječenje depresije i anksioznih poremećaja
Postoji više vrsta depresije i anksioznih poremećaja s vrlo različitim simptomima. Zbog toga je važno da osoba koja pati od depresije ili anksioznog poremećaja, potraži pomoć psihijatra što ranije jer će tako liječnik na vrijeme odrediti točnu dijagnozu i odgovarajuću terapiju. Dvije su osnovne vrste terapije.
Medikamentni tretman uključuje korištenje odgovarajućih lijekova: antidepresiva i anksiolitika, a prema potrebi hipnotika ili antipsihotika. Za antidepresive je specifično da se koriste i u tretmanu depresije i anksioznih poremećaja. Da bi se postigao terapijski učinak, ovu skupinu lijekova potrebno je uzimati najmanje tri do četiri tjedna. Zato je važno da se uzimaju redovito kako bi počeli odgovarajuće i očekivano djelovati.
Za osobu koja pati od depresije, anksioznih poremećaja ili je u situaciji stresa, važno je razgovarati o njezinim osjećanjima, strahovima i mislima. Za to je nužan psihoterapijski tretman. Ovisno o jačini iskazanih simptoma, psihoterapija se može koristiti u kombinaciji s lijekovima ili samostalno. Kognitivno bihevioralna terapija pomaže osobama promijeniti stil razmišljanja i ponašanja koji mogu uzrokovati depresiju i anksioznost.
Antistresni program:
Program je namijenjen svima koji žele osvijestiti vlastite obrasce ponašanja, shvatiti važnost psihološke prevencije, stresnih reakcija i potaknuti se na usvajanje učinkovitijih strategija suočavanja sa stresom. Cilj je identificirati izvore stresa na organizacijskoj i osobnoj razini te utvrditi rješenja.
Program potencira razumijevanje vlastitih misli, kulturu upravljanja kvalitetnim vremenom i prioritetima, tehniku komunikacije i identificiranje ciljeva.
Individualni antistresni program sastoji se od :
- Definiranja stresa kao najvećeg blokatora energije
- Testiranja stope stresa na individualnoj razini
- Učenja poticanja prirodnog mehanizma samoregulacije (kako otpustiti napetost glave, mišića, vrata), emocionalnog i mentalnog opterećenja
- Uspostavljanja ravnoteže
- Jačanja psihičke otpornosti pojedinca
- Model „borbe ili bijega“ ↔ Model „ opuštanja i otpuštanja“
- Osnaživanja ličnosti kroz trening znanja i vještina uspješne komunikacije
- Stimulacije opuštanja i otpuštanja uz coaching tehnike
- Razvijanje strategija za postizanje određenog cilja , S.M.A.R.T. ciljevi (Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Timely)
Postanite netko tko podržava druge da vide svjetlo i ljepotu oko sebe i u sebi.